Lajme

Policia arreston 6 persona për shpëlarje dhe falsifikim parash, sekuestrohen

Policia e Kosovës ka arrestuar gjashtë persona të dyshuar për shpëlarje dhe falsifikim parash si dhe armëmbajtje pa leje.Drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike ka zhvilluar aksionin në Ferizaj, Fushë-Kosovë, Viti, Kaçanik si dhe në Prishtinë. Prokuroria Speciale ka njoftuar se nga të dyshuarit janë sekuestruar 125 mijë euro si dhe pesë vetura të modeleve […]Read More

Lajme

Kjo është 19 vjeçarja nga Lipjani, e dyta më e

Albiona Tasholli edhe pse për herë të parë në garë dhe e re në moshë si 19 vjeçare, ajo doli e dyta më e votuar nga të gjitha kandidatet femra që ishin në garë për asamble në komunën e Lipjanit. Tasholli, vjen nga Gadimja e Lipjanit dhe në zgjedhjet lokale të mbajtura të dielën e […]Read More

Lajme

A do të kthehej sërish në krye të KQZ-së, përgjigjet

Vërejtjet e BE-së, kanë qenë të pritura nga njohësit e integrimeve evropiane. Në këtë raport përmendet edhe shkarkimi i Valdete Dakës nga pozita e kryetares së KQZ-së. Për një dekadë ishte në krye të KQZ-së. Por nga kjo pozitë Valdete Daken e shkarkoi presidentja e vendit, Vjosa Osmani. Arsyejet që i numëroi Osmani ishin të […]Read More

Lajme

Bulliqi me akuza të rënda për LDK-në, thotë se publikuan

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka akuzuar rëndë Lidhjen Demokratike të Kosovës për manipulim votash në zgjedhjet lokale 2021. Madje, sipas Bulliqit, LDK ka shpërndarë edhe disa fotografi, kinse ai është me një femër, transmeton Telegrafi. “Kjo është niveli që kanë arrit me ra, shikoni me çka janë […]Read More

Lajme

”Në Podujevë janë blerë vota në familje të varfra me

Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi i cili është në balotazh me kandidatin e LDK-së, Ekrem Hysenin për të parin e Podujevës, ka hedhur akuza të rënda kundrejt Hysenin, dhe partisë së tij. Sipas Bulliqit biznese të shumta kanë dhënë para ‘të flliqta’ për të blerë vota në Podujevë. “E kemi një numër të bizneseve, jo […]Read More

Lajme

Berisha: Vettingu duhet të nisë nga ministrja Haxhiu e cila

Opinionistja Kimete Berisha ka shkruar rreth deklaratës së sotme të presidentes Vjosa Osmani karshi Bashkimit Evropian, përfshirë edhe çështjen e shkarkimit të Valdete Dakës nga KQZ. Berisha thotë se Vettingu për të cilin edhe e kritikoi Osmani BE’në, do të duhej të bëhej qysh prej ministres Albulena Haxhiu e cila kishte sulmuar ambientet e Kuvendit […]Read More

Lajme

“Sami baba”, flet qytetari që u bë i njohur për

Tefik Hoxha i cili u bë i njohur nga mënyra e festimit pas rezultatit të zgjedhjeve në Skenderaj tregon se që nga viti 2007 vjen në Kosovë për ta votuar PDK-në. Fitores së PDK-së në Skenderaj iu gëzua me gjithë zemër. Videoja ku shihet, Tefik Hoxha, duke thirrur emrin e Sami Lushtakut, u bë virale. […]Read More

Lajme

Shpejtim Bulliqi: Në Podujevë votat “u blenë” edhe me koncentrat

Shpejtim Bulliqi kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës i cili do të përballet në balotazh me Ekrem Hysenin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka akuzuar opozitën në këtë komunë se e kanë blerë votën. Ai madje tha se një ditë para zgjedhjeve të 17 tetorit, kundërshtarët e tij kanë shpërndarë në një fshat […]Read More

Lajme

Halil Matoshi e quan Vjosa Osmanin notere të Albin Kurtit

Gazetari Halil Matoshi ka reaguar pas konferencës së sotme të presidentes së vendit, Vjosa Osmani, e cila ka kundërshtuar ashpër konstatimet e Komisionit Evropian në Raportin e Progresit sa i përket procesit të “Vettingut” të nisur nga Qeveria Kurti. Matoshi shkruan se Osmani në vitin 2017 deklaronte se Raporti i Progresit të KE për Kosovën […]Read More

Lajme

Rritja e çmimit të grurit, kryetari i mullisëve Muhamet Ferizi

Rritja e çmimit të grurit po i kërcënon kosovarët më shtrenjtimin e produktit bazik, bukës. Çmimet e grurit në import kanë arritur nivele të larta dhe tendenca është ende në rritje. Shumica e furrave në Kosovë kanë filluar rritjen e çmimit të bukës, si pasojë e rritjes së çmimit të miellit. Një kilogram miell aktualisht […]Read More