Lajme

Përparim Rama ende nuk ka thirrur seancën për dorëzim-pranim të

Përparim Rama ende nuk ka thirrur seancën për dorëzim-pranim të detyrës së kryetarit Prishtina ende nuk e ka ndonjë datë zyrtare se kur do bëhet dorëzim-pranimi i detyrës nga kryetari në largim Shpend Ahmeti te kryetari i zgjedhur Përparim Rama. Sipas Ligjit për vetëqeverisje lokale, seanca inauguruese e Kuvendit Komunal duhet të thirret nga kryetari […]Read More

Lajme

Pas largimit të komandantit të FSK-së, Vetëvendosje paralajmëron fshisë të

Egzon Azemi nga Vetëvendosje ka shkruar se pas ndryshimit në udhëheqjen e FSK-së, duhet të pastrohen edhe shumë institucione tjera. “Duhet të pastrohet Televizioni Publik. Duhet të pastrohet secila Ndermarrje! Duhet të pastrohet secila Ministri! Duhet të pastrohet çdo institucion i sigurisë dhe jo vetëm. Duhet shumë pastrim! Dhe sidomos për këto pastrime kjo Qeveri […]Read More

Lajme

Nëse keni vendosur të martoheni, atëherë ky është vendimi që

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e reja kundër COVID-19. Pavarësisht vendimit të ri, masat mbesin pothuajse të njëjta me ato që ishin në fuqi paraprakisht. Kësisoj, në territorin e Republikës së Kosovës ndalohet aktualisht organizimi i dasmave, fejesave, ahengjeve, festivaleve, koncerteve e ekskursioneve. Gjithashtu, pavarësisht numrit të personave, përveç veprimtarive të lartcekura, ndalohet […]Read More

Lajme

Nga 3 janari, nëse nuk jeni të vaksinuar, në kufi

Qeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, në të cilën ka marrë disa vendime, në mesin e tyre edhe miratimin e masave të reja. Sipas këtij propozimi, nga data 3 janar askush nuk mund të hyjë në Kosovë nëse nuk është i vaksinuar plotësisht, ose me njërën dozë të vaksinës duke e pasur […]Read More

Lajme

Surroi: Kemi një qeverisje që nuk prodhon skandale

Publicisti kosovar, Veton Surroi, ka thënë se tani Kosova është duke u qeverisur nga një qeveri që nuk prodhon skandale, për dallim nga, siç thotë ai, të mëparshmet, sidomos në fushën e menaxhimit të parasë publike. “Kemi një qeverisje që nuk prodhon skandale, kemi një qeveri që ka një komshillëk me paranë publike, ne kemi […]Read More

Lajme

Vjosa Osmani: Bashkim Jashari i shërbeu atdheut kur rrezikohej, tash

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se ishte nder i veçantë ta emëroj në detyrën e Komandantit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Bashkim Jasharin. “Bashkim Jashari i shërbeu atdheut atëherë kur populli ynë rrezikohej të shuhej nga regjimi gjenocidal i Millosheviçit. Edhe tash e tutje do t’i shërbej shtetit të tij duke e udhëhequr […]Read More

Lajme

Syla: Kurti e injoroi Murat Jasharin kur i pati 50,3%,

Gazetari Valon Syla ka thënë se kryeministri Albin Kurti e injoroi Murat Jasharin i cili, sipas tij, deshi të bëhej president, por u kthye kah Familja Jashari në momentin që humbi në zgjedhjet lokale. Tutje, Syla tha se pse Familja Jashari po e meriton vetëm kur po i humb Kurti zgjedhjet, e nuk po përmenden […]Read More

Lajme

“Ky është pazari i radhës”, Valon Syla flet për ndërrimin

Gazetari Valon Syla ka folur në emisionin Pressing për ndërrimin e komandantit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. E ka quajtur “pazar të radhës” së kryeministrit Albin Kurti. “Ky është një pazar i radhës. Tash a do të jetë kjo letër apo mesazh për Vjosa Osmanin dhe ministrin e saj të Norvegjisë në FSK”, tha […]Read More

Lajme

Nga viti i ardhshëm pritet të rritet çmimi i rrymës

Për vitin që po vjen është paralajmëruar ngritje e çmimit të energjisë elektrike rreth 40%. Nga prilli i vitit 2022, ngritje të çmimit do të ketë edhe në faturat e rrymës për konsumatorët. Ndërsa në një përgjigje për RTK-në, qeveria e Kosovës ka thënë se është themeluar një task forcë për masat në raste emergjente […]Read More