E paparë në 30 vjet: Një stuhi e tmerrshme akulli në Rusi

 E paparë në 30 vjet: Një stuhi e tmerrshme akulli në Rusi

Mijëra njerëz në lindjen e largët të Rusisë, në Primorye, mbetën pa ngrohje dhe energji elektrike të mërkurën ndërsa autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës luftuan pasojat e një stuhie të paparë akulli që goditi rajonin javën e kaluar.

Sipas Ministrisë së Energjisë së Rusisë, 5,800 banorë të Primorye janë ende pa energji elektrike, dhe 3,300 njerëz në Vladivostok, kryeqyteti i rajonit, janë ende pa ngrohje, raporton AP.

Rajoni u godit nga shiu i akullt në 18 nëntor, dhe mijëra banorë të saj u zgjuan të nesërmen në apartamente të errëta dhe të ftohta. Shtresa të trasha akulli mbuluan pemë, makina, rrugë dhe linja elektrike, shumë prej të cilave u thyen nën ngarkesë.

“Rajoni nuk ka parë një stuhi të tillë për 30 vjet,” tha Oleg Kozhemyako, guvernatori i Primorye, në faqen e tij në Instagram.

Stuhia e akullit zgjati për disa ditë. Të shtunën, gati 180,000 njerëz në rajon nuk kishin energji elektrike, ngrohje ose ujë, sipas faqes në internet të qeverisë rajonale.

Autoritetet kanë punuar për shtatë ditë për të rivendosur furnizimin me energji elektrike të rajonit. U organizuan strehimore dhe ushqime të nxehta për të prekurit. Qeveria ka caktuar 700 milion rubla (rreth 9 milion dollarë) për të ndihmuar rajonin, i cili shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të premten.

Duke komentuar situatën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të hënën se stuhia e fortë e akullit “shkaktoi dëme të mëdha në infrastrukturën urbane” dhe vuri në dukje se ndërsa autoritetet po merrnin të gjitha masat e nevojshme, pasojat nuk mund të eliminoheshin shpejt.

TË TJERA