Digiqole ad

Elon Musk humb 15 miliardë dollarë brenda një dite pas paralajmërimit për Bitcoin

 Elon Musk humb 15 miliardë dollarë brenda një dite pas paralajmërimit për Bitcoin

Elon Musk nuk është më personi më i pasur në botë pasi Tesla Inc. rrëshqiti 8.6% të hënën, duke ‘avulluar’ 15.2 miliardë dollarë nga pasuria e tij neto.

Rënia më e madhe e Tesla që nga shtatori u nxit pjesërisht nga komentet e Musk gjatë fundjavës se çmimet e Bitcoin dhe rivalit më të vogël Ether “duken të larta”. Mesazhi i tij – përmes rrjetit social të tij të preferuar të Twitter – erdhi dy javë pasi Tesla njoftoi se shtoi 1.5 miliardë dollarë Bitcoin në bilancin e saj.

Cryptovaluta, e cila ka rritur më shumë se 400% gjatë vitit të kaluar, ra për herë t dytë brenda ditës, në një pikë duke rënë nën 50,000 $ për skepticizëm mbi qëndrueshmërinë e tubimit të saj. Aksionet e Tesla gjithashtu vazhduan rrëshqitjen e tyre herët në mengjes në New York, duke rënë me 5.2% në 677.50 $ në 8:09.

TË NGJASHME