Emocionuese: Nëna ribashkohet me djalin e humbur për tre ditë (VIDEO)

 Emocionuese: Nëna ribashkohet me djalin e humbur për tre ditë (VIDEO)

Një djalë trevjeçar i cili u gjet nga ekuipazhi i një helikopteri policie tre ditë pasi kishte humbur në pyjet australiane u ribashkua me familjen e tij në shtëpinë e tij të martën.

Anthony “AJ” Elfalak i u gjet të hënën i ulur në një përrua dhe me ujë në duar për të pirë.

Nëna e tij Kelly Elfalak u tha gazetarëve se ndihej “e bekuar” që djali i saj u gjet i sigurt dhe mirë.

“Nuk mund ta shpjegoj, jam kaq e bekuar, jam shumë e lumtur që ai është këtu, është me ne, është i sigurt dhe mirë, dhe i shëndetshëm. Kjo është e gjitha që ka rëndësi,” tha ajo ndërsa mbante AJ në pjesën e përparme derën e pronës së tyre.

Qindra njerëz kishin kërkuar djalin, i cili ka autizëm dhe është jo verbal, pasi ai u zhduk nga prona e largët rurale e familjes së tij pranë fshatit Putty, në veri të Sidneit, të premten.

Ekuipazhi i një helikopteri policie e vuri re atë të ulur në ujë të cekët në një shtrat përroi të hënën vonë në mëngjes rreth 470 metra (1,540 këmbë) nga shtëpia e tij, tha policia,

Një nga pilotët që gjeti AJ, oficeri i fluturimit taktik PolAir, Jonathan Smith, tha se ndjeu “gëzim absolut” kur AJ u vu re në përrua.

“Sapo pashë imazhin e tij në ekran unë thjesht u befasova dhe ne menjëherë e kuptuam se ishte ai”, u tha Smith gazetarëve të martën në Sidnei.

AJ ishte në gjendje të mirë shëndetësore kur u gjet, por u dërgua në spital për vëzhgim, thanë oficerët e ambulancës të hënën.

https://www.bbc.com/news/av/world-australia-58472030

TË NGJASHME