Kina po luan me zjarrin! Hyri në hapësirën ajrore të Tajvanit me 38 avionë luftarakë

 Kina po luan me zjarrin! Hyri në hapësirën ajrore të Tajvanit me 38 avionë luftarakë

Kina, në festën e saj kombëtare, bëri një shfaqje të fuqisë duke dërguar 38 avionë luftarakë në hapësirën ajrore të Tajvanit, ku tensionet mes tyre janë përshkallëzuar me shpejtësi kohët e fundit.

Sipas zyrtarëve të Taipei-t, avionët tajvanezë hasën të premten e 1 tetorit, 25 luftarakë kinezë të specifikave të ndryshme – që nga bombarduesit bërthamorë e deri tek anti-nëndetëset.

Në orët e para të së shtunës, ministria tha se 13 avionë të tjerë kinezë u përfshinë në një mision.

Si kundëpërgjigje, autoritetet tajvaneze dërguan avionë luftarakë për të paralajmëruar avionët kinezë. Kjo, ndërsa sistemet raketore kishin filluar monitorimin e tyre.

Grupi i parë i avionëve kinezë fluturoi në një zonë pranë Ishujve Pratas. Dy bombarduesit kinezë fluturuan më pranë atollit, sipas ministrisë tajvaneze.

Grupi i dytë fluturoi në Kanalin Bashi që ndan Tajvanin nga Filipinet. Kjo rrugë ujore lidh Paqësorin me Detin “e diskutueshëm” të Kinës Jugore.

Kina zyrtare ende nuk ka komentuar shfaqjen e saj të fundit të forcës.

Më herët, autoritetet kineze janë shprehur se fluturime të tilla kanë si qëllim mbrojtjen e sovranitetit të vendit.

Inkursioni i mëparshëm më i madh ndodhi në muajin qershor, me përfshirjen e 28 avionëve të forcave ajrore kineze.

Presion i vazhdueshëm

Kina ka rritur presionin ushtarak dhe politik për të detyruar Tajvanin të pranojë sovranitetin kinez.

Tajvani thotë se është një vend i pavarur dhe do të mbrojë lirinë dhe demokracinë e tij.

Inkursioni i së premtes erdhi pasi Mbretëria e Bashkuar dërgoi një anije luftarake përmes Ngushticës së Tajvanit – për herë të parë që nga viti 2008.

Ky veprim, sipas autoriteteve kineze, sfidon pretendimin e Pekinit me një kalim të rrallë nga një anije ushtarake jo-amerikane.

TË TJERA