“Kurti është dashur t’i rikthejë kazinotë dhe bastoret”

 “Kurti është dashur t’i rikthejë kazinotë dhe bastoret”

epa08249549 Prime minister of the Republic of Kosovo Albin Kurti gestures during an extraordinary press conference in Pristina, Kosovo, 26 February 2020. The Prime Minister of the Republic of Kosovo, Albin Kurti, through an official letter informed the Speaker of the Assembly of the Republic of Kosovo on the constitutional implications of the exchange of letters dated April 19, 2013 between the then Prime Minister Hashim Thaci and the then Secretary General of NATO, Anders Fogh Rasmussen. Through this agreement, Prime Minister Thaci, on behalf of the Republic of Kosovo, transferred to KFOR the absolute veto power over all future Kosovo Security Force (KSF) missions in the north of Kosovo for an unenforceable period. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Gazetari, Parim Olluri, ka thënë se në kuadër të programit qeverisës të Qeverisë Kurti për rimëkëmbje ekonomike, do duhej të përfshiheshin edhe rikthimi i aktiviteteve të lojërave të fatit.Olluri këto deklarime i ka bërë në T7, teksa e ka arsyetuar këtë vendim, duke thënë se nevojiten reforma radikale për përmirësim të buxhetit të vendit, shkruan Gazeta Express.“Është dashtë tek plani ekonomik rikthimi i kazinove dhe bastoreve. Mendoj që një vend që nuk arrin me e rrit buxhetin, atëherë duhet të merren vendime radikale që e shtojnë buxhetin e Kosovës”, ka thënë ndër të tjera ai.

Ai, tutje kritika ka pasur edhe për ministritë përgjegjëse për ekonominë e vendit.“Ajo që është ministre e Ekonomisë, këshilltarët e saj duhet ta kenë të qartë se cilat janë ato asete që e rrisin ekonominë në Kosovë”, thotë tutje ai.

TË NGJASHME