Pas arritjes së marrëveshjes për targat, Lajcak takon Sekretarin e NATO-s

 Pas arritjes së marrëveshjes për targat, Lajcak takon Sekretarin e NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka takuar Emisarin e BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak.

Stoltenberg ka njoftuar se me emisarin Lajcak ka diskutuar marrëveshjen për deeskealimin e situatës në veri të Kosovës.

“Diskutuam me Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajcak marrëveshjen për deeskalimin e tensioneve në veri të Kosovës. KFOR-i vazhdon të sigurojë një ambient të sigurt dhe liri të lëvizjes. NATO dhe BE kanë interest të përbashkët për zgjidhje të qëndrueshme në rajon”, ka thënë Stoltenberg.

TË TJERA