SHBA përplaset me Rusinë e Kinën

 SHBA përplaset me Rusinë e Kinën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka kërkuar debat të drejtpërdrejtë, homologut të tij amerikan, Joe Biden, pasi ky i fundit e quajti vrasës, duke pasur më pas një diskutim në distancë.

Këtë ftesë, rusi e bëri në një koncert të përvjetorit të shtatë të aneksimit të Krimesë nga Rusia, njofton Klan Kosova.

Por, Rusia nuk është superfuqia e vetme me të cilën SHBA nuk i ka punët mirë. Është Kina, me të cilën i shënoi fërkimet e reja kur delegacionet e dy shteteve patën një takim në Alaska.

Zyrtarët kinezë e përshkruan takimin, duke thënë se të dy palët kishin një erë të fortë baruti dhe dramës qysh nga fillimi i fjalëve hyrëse.

TË TJERA