Tensionohet situata në veri / Serbia aktivizon edhe aeroplanët, fluturojnë afër Jarinjes

 Tensionohet situata në veri / Serbia aktivizon edhe aeroplanët, fluturojnë afër Jarinjes

Një ditë pasi ka aktivizuar helikopterët mbi hapësirën ajrore të Kosovës, Serbia tani ka bërë provikimin e radhës.

Në pamje shihet aktivizimi i aeroplanëve ushtarakë në hapësirën ajrore, afër Jarinjës. Dy aeroplanë shihen duke fluturuar jo larg zonës ku janë të stacionuar forcat e njësisë speciale të Kosovës.

Ata fluturuan mbi Jarinje rreth mesditës së sotme, e cila u përshëndet nga serbët që bllokuan kalimin gjashtë ditë më parë, në shenjë proteste ndaj futjes së reciprocitetit për targat dhe pranisë së njësive speciale të Rosso në Kosovën veriore.

Avionët fluturuan mbi Jarnje për disa minuta, ndërsa njësitë speciale të policisë së Kosovës i shikonin në heshtje.

Serbët e mbledhur mirëpritën me zë të lartë shfaqjen e helikopterëve serbë në qiell mbi Jarinje dje.

TË TJERA